вівторок, 18 березня 2014 р.

Вступ до стеріометрії (1-6)


Вступ до стереометрії

Опрацювавши цей модуль учні дізнаються:
які поняття в стереометрії є основними;
яка логічна побудова стереометрії;
які основні аксіоми впливають на побудову геометрії;
як визначається єдина площина;
чим відрізняються плоскі фігури від неплоских;
як виконують переріз куба, паралелепіпеда площиною, яка проходить через три точки; через пряму і точку поза нею.


Урок1.
Тема. Основні поняття стереометрії. Аксіоми стереометрії.
Мета: сформувати в учнів уявлення про стереометрію як частину геометрії; ознайомити з основними поняттями стереометрії та аксіомами стереометрії. Розвивати просторове уявлення учнів.
Обладнання: моделі многогранників, презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.
1.      Назвіть фігури та об’єкти, які ви бачите (слайд2). З якими з них ви найчастіше мали справу на уроках геометрії? У кінці 9 класу ми познайомилися з многогранниками. Які ви запамятали? (демонстрація моделей + слайд 3). Давайте назвемо основні елементи прямокутного паралелепіпеда та піраміди (на моделях).
ІІІ. Формулювання мети, теми і завдань уроку.
Як ви бачите, діти, сьогодні ваші знання розширяться, тому що ми будемо більш детально знайомитися з фігурами у просторі. А допоможе нам в цьому розділ геометрії – стереометрія (слайд 4).
Історична сторінка (слайд5) + повідомлення учня.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1.      Основні фігури у просторі  - точка,пряма, площина (слайд 6). Учитель наводить приклади матеріальних моделей площини – поверхня підлоги, стола, шибки. Приклади зображення площин, позначення точок і прямих учні занотовують у зошит.
2.      Хто нагадає що таке аксіома? Аксіома – це твердження, яке не потребує доведення.
3.      Наведіть приклади відомих вам аксіом.
4.      Стереометрія теж має свої аксіоми (слайд 7). Учні схематично у зошит переносять малюнки.
V. Закріплення і осмислення нового матеріалу.
1. Робота за готовими малюнками (слайд 8 – 11).
2. Робота у різнорівневих групах  (слайд 12).
VІ. Підсумки уроку.
1.      Що вивчає стереометрія?
2.      Хто вважається автором терміну «стереометрія»? Як він переводиться?
3.      Назвіть основні фігури у просторі.
4.      Сформулюйте аксіоми стереометрії.
5.      Оцінки за урок
VІІ. Домашнє завдання (слайд 13).


Урок 2.
Тема. Існування площини, яка проходить через дану пряму і дану точку.
Мета: вивчення теореми про існування площини, яка проходить через дану пряму і дану точку, що не лежить на ній, як наслідок із аксіом стереометрії; учити застосовувати аксіоми і теорему при розвязуванні задач.
Обладнання: моделі многогранників, презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.

Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.      Математичний диктант (слайд 2 , поваріантно – 10 учнів)
Користуючись зображенням, запишіть:
1)     Точки, які належать площині грані АВС;
2)     Точки, які не лежать у площині грані АВС;
3)     Спільні точки площин граней АВС і АВS;
4)     Пряму перетину площин граней АВС і SВС;
5)     Площину, яка проходить через прямі АВ і ВС;
6)     Площину, яка не містить жодної із прямих АВ і ВС.
2.      Математичний диктант (робота з карточкамиостанні учні ІІІ варіант).






Запишіть:
А) точки, що належать площині грані ABCD; (A, B, C, D, М)
Б) точки, що не лежать у площині грані ABCD; (A1, B1, C1, D1, R, F)
В) спільні точки площин граней ABCD і DCC1D1; ( D, M, C)
Г) пряму перетину площин граней ABCD і ВСС1В1; (BC)
Д) площину, що проходить через прямі АВ і В1В; (ABB1A1)
Е) площини, що не містять прямі АВ і В1В.( A1B1C1D1, DCC1D1)
3.      Самоперевірка – звірити з правильними відповідями (слайд 2– І, ІІ варіант ), відкидна дошка (ІІІ варіант).
4.      Сформулюйте аксіоми стереометрії. Яка з них дозволяє задати площину?
ІІІ. Формулювання теми уроку. Сприйняття й усвідомлення матеріалу.
Існує ще один спосіб визначення площини: через пряму і точку, яка їй не належить, можна провести площину і до того ж тільки одну. Цю теорему ми і доведемо з вами. (слайд 3 – існування площини)).
1.      Нехай а – дана пряма і С – точка, яка їй не належить(якою аксіомою користуємося?).
2.      Візьмемо точку D, яка лежить на прямій а(чому ми це можемо зробити?).
3.      Проведемо пряму DC.( на якій підставі?)
4.      Через прямі а і DC проведемо площину α ( чим скористаємося?).
Слайд 4 – єдиність такої площини.
Усні вправи – слайд 5 - 10.
ІV. Розвязування вправ ( письмово) – слайд 11.
V. Підсумки уроку. Оголошення оцінок.
VІ. Домашнє завдання (слайд 12).

Урок 3.
Тема. Перетин прямої з площиною. Перерізи многогранників.
Мета: ознайомлення учнів із взаємним розташуванням прямої і площини  у просторі. Вивчення теореми про належність прямої до площини. Формування поняття перерізу многогранника. Розвивати конструктивно-графічну компетентність.
Обладнання: моделі многогранників, презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.      Група  учнів (4-5) заповнюють картки контролю теоретичних знань.

Варіант1
Прізвище, клас
Варіант1
Прізвище, клас
1.    Якщо дві різні площини мають спільну точку, то __________________________
_________________________________
2.      Через пряму і точку, ________________
____________________________, можна провести___________________________.
3.      Яке тіло зображено на малюнку?__________
Вкажіть :
Ребра ________________
Вершини _____________
Грані ________________


4.      Установіть відповідність між заданими многогранниками (1-3) та їхніми властивостями (А-Г):
1 прямокутний             А має шість
паралелепіпед                   вершин
2 чотирикутна              Б має шість
піраміда                            граней
3 трикутна                    В має шість ребер
призма                           Г має вісім ребер


А
Б
В
Г
1




2




3




1.      Яка б не була площина, існують точки, які ____________________________________
____________________________________.
2.      Якщо дві різні _____________, мають спільну точку, то _____________________
______________і до того ж _____________
3.                   Яке тіло зображено на малюнку?__________
Вкажіть :
Ребра ________________
Вершини _____________
Грані ________________


4.      Установіть відповідність між заданими многогранниками (1-3) та їхніми властивостями (А-Г):
1 прямокутний          А має десять вершин
паралелепіпед           Б має чотири   грані           
2 трикутна                 В має дванадцять   
піраміда                          ребер              
3 пятикутна              Г має вісім ребер               
призма                          


А
Б
В
Г
1




2




3





1.      Учень біля дошки доводить теорему про існування площини, яка проходить через дану пряму і дану точку.
2.      Фронтальне опитування:
a.       Скільки площин можуть задавати пряма і точка?
b.      Скільки площин можуть задавати дві прямі, які перетинаються?
c.       Скільки площин можна провести через три прямі, які мають спільну точку?
d.      Скільки площин можна провести через пряму і три точки, які не лежать на цій прямій?
ІІІ. Формулювання теми уроку. Сприйняття й усвідомлення матеріалу.
1.      Теорема формулювання і доведення(слайд 2).
2.      Виконання вправ (слайд 3)
3.      Взаємне розміщення прямої і площини у просторі (слайд 4).
ІV. Осмислення матеріалу
1.      Учні отримують заготовки до малюнків і колективно виконують завдання (Слайд 6, 7):
 

1.      Назвіть  дві  площини, які містять пряму  DE.
2.       Назвіть пряму,  по якій перетинаються  площини  АЕF  і  SBC.
3.      Назвіть  площину,  яку перетинає  пряма  SB.
4.      Назвіть  дві  площини, які містять пряму  FE.
5.       Назвіть пряму,  по якій перетинаються  площини  BDЕ  і  SAC.
6.      Назвіть  площину,  яку перетинає  пряма  AC.

2. Письмове розвязування задач (слайд 8).
V. Підсумок уроку.
ü     Що можна стверджувати про пряму, дві точки якої належать даній площині?
ü     Яке взаємне розміщення прямої і площини?
ü     Як можна задати площину?
Оголошення оцінок.
  VІ. Домашнє завдання (слайд 9).
1.      Точка К не лежить на прямій а. Доведіть, що всі прямі, які проходять через точку К і перетинають пряму а, лежать в одній площині.
2.      У трикутнику АВС вершини А,В і середина сторони АС лежать у площині β. Доведіть, що всі сторони трикутника лежать у площині β.
3.      Квадрати ABCD і АВC1D1 не лежать в одній площині. Точки М і N – середини відрізків СВ і А D1 відповідно. Побудуйте точку перетину:
a.      Прямої DМ із площиною квадрата АВC1D1 ;
b.      Прямої C1N із площиною квадрата ABCD.


Урок 4.
Тема. Існування площини, яка проходить через три дані точки
Мета: вивчення теореми про існування єдиної площини, яка проходить через три точки, які не лежать на одній прямій; сформувати вміння учнів застосовувати теорему до розвязування задач.
Обладнання: моделі многогранників, презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.      Три учні біля дошки відтворюють задачі домашнього завдання.
2.      Відповісти на питання:
a.       Сформулюйте аксіому, яка відповідає малюнку. У зошитах запишіть відповідні записи. (слайд1).
b.      Довести теорему про пряму, дві точки якої належать площині. (слайд2)
c.       За відповідними записами назвіть взаємне розміщення прямої і площини. (слайд3)
ІІІ. Формулювання теми, мети і завдань уроку.
ü     Які способи задання площини ви знаєте?
ü     Чи існує площина, яка проходить через три точки, які не лежать на одній прямій? (слайд4)?
ІV. Сприйняття й усвідомлення матеріалу
ü     Підготовлений  заздалегідь учень доводить теорему (слайд5).
ü     Приклади практичного застосування доведеного факту: журнальний столик, крісло. Стільчик на трьох ніжках, штатив у формі триноги. (слайд6)
V. Розвязування вправ.
            Усні вправи:
1.      Через точки А, В, С проходять дві різні площини. Як розміщені точки А, В, С?
2.      Чи можна провести площину через три точки, які лежать на одній прямій?
Письмові вправи:
1.      Дано чотири точки, які не лежать в одній площині. Скільки можна провести різних площин через три із них?
2.      Скільки площин можна провести через точки А, В, С, якщо:
a.      АВ = 6 см, ВС = 8 см, АС = 10 см;
b.     АВ = 5 см, ВС = 9 см, АС = 14 см?
VІ. Підсумок уроку. (слайд 8, 9)
1.      Сформулюйте аксіоми стереометрії
2.      Сформулюйте теореми – наслідки із аксіом
3.      Сформулюйте способи задання площини
4.      Оцінки за урок
VІІ. Домашнє завдання (слайд 10).



Урок 5.
Тема. Розвязування вправ. Побудова перерізів многогранників
Мета: формувати вміння учнів застосовувати вивчені аксіоми стереометрії та їх наслідки до розв’язування задач, побудови простих перерізів многогранників. Розвивати здібності учнів, підвищувати інтерес до математики. Розвивати просторову уяву учнів.
Обладнання: моделі многогранників, презентація.
Тип уроку: формування і узагальнення  вмінь і навичок.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.      На моделях многогранників показати вершини, ребра, грані.
2.      Сформулюйте твердження до малюнків. (слайд 1).
ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Перерізом многогранника називається многокутник, який утворюється при перетині многогранника з площиною. Вершини цього многокутника є точками перетину січної площини з ребрами многогранника, а сторони – частинами прямих перетину січної площини з його гранями.
Наприклад, слайд 3.
Для побудови простих перерізів необхідно вміти розв'язувати дві опорні задачі:
1) будувати лінію перетину двох площин: для цього  знаходять дві точки шуканої прямої і через них проводять пряму.
2) будувати точку перетину прямої і площини.
Наприклад:
1.     Дано зображення трикутної піраміди. Побудуйте переріз піраміди площиною, яка проходить через пряму АВ і точку С.(слайд 4)
2.     Дано зображення куба. Побудуйте переріз куба площиною, яка проходить через пряму АВ і точку С. (слайд 4)
3.     Точка М – середина ребра АА1 куба ABCDА1В1C1D1. Побудуйте точку перетину прямої D1М з площиною основи ABCD. (слайд 5).
a.     Назвіть площину бічної грані,  якій належить пряма  D1М.
b.    Назвіть пряму, яка лежить у знайденій бічній грані і площині основи ABCD.
c.     Побудуйте шукану точку.
ІV. Розвязування вправ.
Задача1 – задача3 (слайд 6 – слайд 8): вчитель коментує, учні допомагають, записують у зошит
V. Домашнє завдання (слайд 9).


Урок 6.
Тема. Контрольна робота
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями аксіом стереометрії та наслідків з них.
Тип уроку: контроль знань і вмінь .
Обладнання: компютери, варіанти завдань.

Хід уроку.
І. Організаційний момент
ІІ. Контрольна робота
Учням пропонується 6 варіантів контрольної роботи.
Учням, які мають початковий та середній рівень досягнень пропонується пройти тест за даною темою, а також тим учням, які закінчили роботу раніше пропонованого часу.
ІІІ. Підсумок уроку.
Зібрати зошити. Відповісти на питання учнів по контрольній роботі.